Co byste měli vědět


Když se řekne LPG, pro většinu lidí to není pojem neznámý. LPG je zkratka anglického Liquified Petroleum Gas (zkapalněný ropný plyn), což není ve své podstatě nic jiného, než tlakem zkapalněný propan-butan.


Poloviční úspora nákladů


Největším kladem pohonu vozidel na LPG je zcela jednoznačně úspora provozních nákladů. Cena LPG je dnes téměř o polovinu nižší než cena benzinu, přičemž spotřeba LPG (uváděná v litrech) je v porovnání s benzinem vyšší o pouhých 10%.


Nulová silniční daň


Pro podnikatele je pak přestavba vozu na LPG výhodná nejen nižší cenou plynu, ale zejména tím, že vozidla takto přestavěná jsou osvobozena od platby silniční daně.


Možnost provozu na benzín


Další velmi cenná výhoda spočívá v to, že při provozu na LPG  máte s kombinací provozu na bezin dvojnásobný dojezd bez nutnosti tankování. 

Hustá síť čerpacích stanic


V dnešní době jsou LPG stanice součástí téměř každé čerpací stanice.


LPG je ekologický


Při spalování plynu je méně zatěžován katalizátor, protože LPG hoří ekologičtěji než benzín. Vozidla s přestavbou na LPG splňují ty nejpřísnější emisní požadavky. 


LPG je bezpečné


Všechny námi montované komponenty od italské firmy Tartarini odpovídají homologačním normám 67R01.

 


Nutnost druhé nádrže


Při přestavbě vozidla na LPG pohon je nutné namontovat specialní nádrž. V dnešní době už neplatí, že kufr zabere velká ošklivá, oválná obluda. Dle přání zákazníka montujeme moderní toroidní nádrž různých rozměrů na místo rezervy a prostory kufru zůstanou nedotčeny. Nádrže podléhaji velice přísným tlakovým zkouškam. Životnost nádrží na LPG je 10 let. Poté se musí namontovat nová. Výměna nádrže vyjde cenově od 4000 kč dle velikosti nádrže a náročnosti montáže


Vyšší vstupní investice


Vstupní investice u přestavby na LPG není malá. Ale její návratnost je poměrně rychlá a pak už jen šetříte. Návratnost investice vám rádi spočítáme na naší návratnostní kalkulačce. Navíc u nás si můžete na přestavbu vzít úvěr od firmy Cetelem při navýšení pouze 10%.


Pravidelné revize


Majitel vozidla s pohonem na LPG nesmí zapomínat na pravidelné roční revize  z nařízení ministerstva dopravy.


Jaký systém vybrat?


Hlavní roli ve výběru hraje vůz, který řídíte, jaký má obsah, výkon a jaký je rok výroby. Dle těchto parametrů se vybere nejvhodnější systém LPG do vašeho vozu. V současné době se používají dva systémy.


Systém s centrálním směšovačem


Tento systém vstřikování je vhodný u starších vozidel. Do vozidel s karburátorem s řízeným karburátorem a jednobodovým vstřikováním. Systém je doplňen  jednoduchou elektronikou. 

Systém sekvenčního vstřikování


Tento systém je jediný vhodný u novějších vozidel s tří a více bodovým vstřikováním. Je to systém vstřikování, který pracuje na stejném principu jako benzinové vstřikování. Vhodný pro vozidla jak s litinovým sáním tak i s plastovým sáním. Vhodný pro votidla s OBD, ale i bez OBD komunikace. U toho systému vstřikování LPG zůstávají zachovány pro každý jednotlivý válec jak strategie obohacení směsi, tak optimalizace spotřeby a emisí, tak jak jsou řízeny řídící jednotkou.


Přimazávání ventilů – Flashlube


Systém pro ochranu ventilů a ventilových sedel


Protože LPG je palivo„suché“na rozdíl od benzinu, montuje se při přestavbě systém Flashlube, který obsahuje různá aditiva a tím přimazává a ochraňuje motor. U některých aut doporučujeme ochranu ventilů namontovat.

 

U nás montujeme zařízení od renomované italské firmy TARTARINY, která se problematikou LPG zabývá už od roku 1941.

 

Tartariny je tradiční italský výrobce LPG zařízení, který vyrábí a dodává systémy vhodné pro většinu nejčastějších značek a modelů aut provozovaných v České republice. Má řešení pro karburátorové verze, starší typy aut se vstřikováním a hliníkovým nebo plastovým sacím potrubím, včetně systému pro sekvenční vstřikování. Tento systém se dá dále kdykoliv přemontovat do jiného auta s podobnými technickými parametry. Pouze se přeprogramuje řídící jednotka. Všechny naše systémy a součástky nesou Evropskou homologaci a jsou schváleny pro provoz v automobilové dopravě. Komponenty u nás montované se používají do prvoprodeje světových automobilových značek (Fiat, Škoda, Nissan, Renault, Dacia, atd ……).

 

Aktuální ceník 

 

Typy souprav, které montujeme Tartarini
Karburátorová verze 11 500,-
Jednobodové vstřikování – 4VTec 99 16 500,-
Vícebodové vstřikování – 4V Tec 99 17 900,-
Vícebodové vstřikování- 6V Tec 99 21 500,-
Sekvenční vstřikování - 3V 23 500,-
Sekvenční vstřikování – 4V do 90 kw bez OBD 24 600,-
Sekvenční vstřikování – 4V do 90 kw 25 600,-
Sekvenční vstřikování – 4V do 110 kw 26 900,-
Sekvenční vstřikování – 4V nad 110 kw 28 300,-
Sekvenční vstřikování - 5V 34 500,-
Sekvenční vstřikování – 6V 34 900,-
Sekvenční vstřikování – 8V 36 900,-
Snímání paliva 700,-
Obal na rezervní kolo 300,-
Externí koncovka plnění 700,-
Flashlube 2000,-
Náplň do Flashlube 1L 550,-
Roční revize  350.-

Veškeré ceny jsou uvedeny s DPH. Ceny jsou uvedeny od (tj. základní balíček, bez flashlube, externího plnění, snímání paliva. Obal na rezervní kolo je součástí základního balíčku).

 

 Fotogalerie:VW Passat 2,8 V6 142kw 

 

 

 

 

                     VW Golf III 1,6 GT 74kw

Motorový prostor

Snímání paliva 

  • Miroslav Cetel (autoklempířské práce, dovoz aut)
  • Tel: +420 603 499 537
  • E-mail: mcetel(@)seznam.cz
  • IČ: 63616106